Mátyás hadvezére. Valószínűleg Abaúj megyei nemesi famíliából származik. Első tisztsége a máramarosi sókamara ispánság volt. Harcolt Mátyással Morvaországban és a törökök ellen a délvidéken. 1479-től az alsó részek főkapitánya. 1484-1494 között temesi ispán. Mátyástól óriási birtokadományokat kapott, a király halála után mégsem Corvin János, hanem II. Ulászló oldalára állt. A törökök ellen harcolva halt meg Szendrő ostrománál.
(1891, Krakkó -1953, Sanary, Franciaország)
Lengyel születésű francia festő. A Krakkói Képzőművészeti Főiskolán tanult, mestere az impresszionista festő, Józef Pankiewicz volt. Pankiewicz ösztönzésére érkezett 1910-ben Párizsba, ahol hamarosan a Picasso körül csoportosuló társaság tagja lett. Az első világháború idején önkéntesként lépett be a francia légióba, komoly sérülést szenvedett. Cserébe a francia állam állampolgársággal tüntette ki. Az ún. École de Paris egyik legjelentősebb festője, montparnasse-i műterme pedig írók, művészek kedvenc találkozóhelye volt.
(1871, Opočno -1957, Paris)
Cseh festő, grafikus. Az európai absztrakt festészet úttörője. A prágai akadémia után Bécsben tanult. Ott találkozott a festő és természetfilozófus Karl Diefenbachval, aki nagy hatással volt rá. 1895-ben Párizsban telepedett le, és mint újságillusztrátor kereste a kenyerét. Korai periódusában a naturalista, a szimbolikus és dekoratív elemeket gyakran kombinálta. 1910-től felszabadultan használta a színeket, egyéni értelmezésében egy mélyebb spirituális valóságot kívánt közvetíteni a műalkotással. 1912-ben mutatta be Amorpha című művét, mely az első absztrakt kép volt, amit Párizsban kiállítottak.