Megjelent Orbán Katalin új tanulmánya az újságírói riport-képregényekről a Journal of Graphic Novels and Comics különszámában. Mik a rajz lehetőségei a mai médiatérben és -időben? A cikk, amely Joe Sacco szarajevói és Guibert, Lefevre, és Lemercier afganisztáni riportkönyvén mutatja be a műfajt és annak médiaelméleti problémáit, átmenetileg szabadon hozzáférhető a kiadói website-on.
Abstract
Színházi Műhelybeszélgetések
A Média és Kommunikáció Szak hallgatói és oktatói évzáró matinéja. A hallgatók és oktatók rövid hatásos prezentációkban megmutatják az elmúllt félévben végzett projektjeik, munkáik, versenyfeladataik sikeresebbjeit. Szívesen látunk mindenkit, aki kíváncsi ránk, ha sokáig maradunk, rendelünk pizzát, bevisszük a kávégépet és pont kerül a zére.
Helyszín: ELTE BTK MMI (Múzeum Körút 6-8)
Időpont: 2015. május 29. 10:00
Facebook esemény: erre!
]]>
Megjelent tanszékünk egykori hallgatójának, Füstös Mónikának konzulensével, Balogh Lídiával közösen írt tanulmánya a Magyar Rendészet 2015/1-es számában: “Szexuális erőszakkal, kapcsolati erőszakkal és prostitúcióval kapcsolatos hírek a magyar rendőrség honlapján. Észrevételek és javaslatok médiaetikai szemszögből”
A folyóirat (Magyar Rendészet) a rendészettudományi kar lapja, a főszerkesztő kifejezett felkérésére írták a cikket, és a lektor is nagyon pozitív visszajelzést adott !
Gratulálunk!
]]>Időpont: 2015. május 27. 16:00 óra
Helyszín: ELTE BTK MMI (Múzeum Körút 6-8)
Facebook esemény: ERRE
A “Hogyan készült”-sorozat legújabb eseményén Rigó Mária, Szalai Károly és Varga Balázs beszélgetnek az analóg és digitális vágás történetéről, filmkészítésben játszott szerepéről, lehetőségeiről. Közben vágóasztalról vetített filmeket nézhetünk, többek között Enyedi Ildikónak és Rigó Máriának a mozi születésének századik évfordulójára készített közös filmjét (A gyár), Rigó Mária Lukáts Andor filmjéhez vágott előzetesét (Három nővér), a Pálfi György-féle, Szalai Károly által vágott montázsfilm egy részletét (Final Cut), Tillmann Hanna Örkény István egypercesére készített montázsfilmjét (“Perpetuum mobile”).
Portfolio Night 13
Idén május 20-án lesz Portfolio Night, a nemzetközi portfólió – kreatív igazgató találkozó! Ha érdekel a reklámszakma, ragadd meg a lehetőséget, mert ugródeszka lehet karriered beindításához!
Ötödik alkalommal kerül megrendezésre itthon a Portfolio Night, amelyen a legnagyobb reklámügynökségek kreatív igazgatóinak mutathatod meg ötleteidet, majd elbeszélgethettek egyéni lehetőségeidről és jövődről a szakmában, illetve tanácsokat, véleményeket kaphatsz portfóliódról! Az elmúlt évek során átlagosan a részvevők 25% jutott gyakornoki lehetőséghez, 10% -uk pedig már főállásban dolgozik.
A rendezvény keretében
Nincs saját portfóliód? Vagy nem tudod, hogy kell összeállítani?
Ne aggódj! A magyarországi rendezvényről minden infót, tippet és útmutatást megtalálsz facebookon: https://www.facebook.com/portfolionightbudapest
Ha bármilyen kérdésed van, az oldalon azt is nyugodtan felteheted a kreatív igazgatóknak vagy a szervezőknek a bori@maksz.com e-mail-címen
2015. május 20-án várnak a szervezők Budapesten! A részvételi díj 25 USD, ami magába foglalja az étel és italfogyasztást is!
Jelentkezni a facebook oldalon keresztül, vagy a rendezvény nemzetközi weboldalán tudsz: http://portfolionight.com/13/cities/29/budapest Ne szalaszd el a lehetőséget, a rendezvényen csak az első 60 jelentkezőt tudjuk fogadni!
]]>Almási Miklós “Bevezetés a 21. századba” című könyvének bemutatója 2015. május 14-én, 17 órától, az Örkény István könyvesboltban (1137 Budapest, Szent István krt. 26.).
A szerzővel Spíró György író és Mészáros Sándor, a Kalligram Kiadó főszerkesztője beszélget.
]]>
Az elmúlt napok oktatáspolitikai konfliktusainak konkrét témája a kormány oktatatáspolitikai tervei által érintett egyetemi szakok ügye. Önmagában az is kérdéses, hogy az oktatáspolitika a kiszivárogtatott, majd aztán a tiltakozások hatására visszavont javaslatok formájában kívánja-e a kérdéseket tárgyalni, és miért nem kérdezi meg azokat, akik művelik, tanítják és kutatják e témákat.
Itt most csupán néhány érintett szak kérdését tekintve érdemes felidézni az Európai Unió EURÓPA 2020 nevű kulcsfontosságú dokumentumának, azaz magának az Unió fejlesztési stratégiájának fő céljait. Ezek a következők:
Intelligens növekedés (oktatás, kutatás és innováció)
Befogadó növekedés (foglalkoztatottság és a leszakadóak védelme)
Fenntartható növekedés (gazdasági hatékonyság, környezetvédelem és versenyképesség)
Fontosak e szakok. Ám legalább ilyen fontos, hogy ilyen esetleges módon egyszerűen nem lehet oktatáspolitikát csinálni. Az alapokat kell újratárgyalni, kezdve az egyetemek öt éve tartó gazdasági tönkretételével és az egyetemi autonómiával, ami a tanítás, a gazdálkodás és a kutatás szabadságát jelenti.
Érdemes szemügyre venni, hogy a nem nyilvános, de kiszivárgott konzultációk, illetve a kormány terve által megszüntetendő egyes szakok miként kapcsolódnak ezen alapvető célkitűzésekhez. Ez a kérdésfeltevés azért is fontos, mert maga az EU is vizsgálja, hogy a tagországok oktatása és oktatáspolitikája mennyiben szolgálják a három fő fejlesztési célt.
Az Intelligens növekedés (oktatás, kutatás és innováció) által érintett egyik fő iparág maga a kreatív gazdaság, mely a médiát (tv, rádió, írott sajtó), a könyvipart, a zenét, az előadóművészeteket, a videójáték-ipart, a vizuális művészeteket, az építészetet és a hirdetési ipart foglalja magába, mely összesen az EU harmadik legnépesebb munkaadó iparága. Ebből adódik, hogy az e piacra képző média-, film-, vagy vizuális antropológia szakok felszámolása Magyarország elemi érdekeivel ellenkezik. Hasonlóképp a leszakadókat védő Befogadó növekedés elvvel tisztán szembe megy a szakok fizetőssé tételének jelenlegi formája, mely a szegényebbek számára elérhetetlenné teszi a felsőoktatást, és hasonlóképp a felnőttkori képzés szakja, az andragógia, mely a felnőttek elhelyezkedését segítheti. Így szinte már nem is meglepő, hogy a Fenntartható növekedés által érintett fontos szakot, a TTK egyetlen veszélyeztetett szakját, a környezettan BSc szakot szintén meg akarja szüntetni a kormány. Szintén fontos közérdek szól más, itt most nem érintett, szintén megszüntetéssel fenyegetett szakok, például a nemzetközi tanulmányok mellett. A kormány céljai így nem a 2020-as európai célokat, hanem inkább a múlt századot, mondhatni1920-at idézik.
]]>PÁLYÁZATI FELHÍVÁS
ÚJSÁGÍRÓI MENTORPROGRAM HALLGATÓK SZÁMÁRA
2015. MÁJUS-AUGUSZTUS
A Transparency International Magyarország Alapítvány és a Független Médiaközpont pályázatot hirdet az újságírás iránt elkötelezett hallgatók számára. E felhívással a két szervezet célja, hogy sikeres szakmai együttműködést építsen mentorok és az újságírás iránt érdeklődő, de tapasztalattal még nem rendelkező hallgatók, mentoráltak között. Jelentkezési határidő 2015. április 27.
A programban résztvevő mentorok:
Bátorfy Attila, újságíró – Kreatív
Dezső András, újságíró – Index.hu
Pethő András, újságíró – Direkt36
A 2015 áprilisában kezdődő program során három mentor és három mentorált párban dolgozik négy hónapon keresztül. Közös munkájuk eredménye egy tényfeltáró anyag elkészítése és publikálása lesz. A pályázati felhívás olyan történetek feldolgozását ösztönzi, amelyek az oknyomozó újságírás eszközeinek felhasználásával megalapozott és új információkat tárnak fel korrupciós esetekkel kapcsolatban. A témák lehetnek helyi és országos vonatkozásúak egyaránt.
A mentori program alapja az együttműködés és a kölcsönös bizalom. A mentor és a mentorált együtt alakítja ki a munkatervet és közösen határozza meg a munkamódszereket, a határidőket és a felelősségi köröket. A folyamatos online kapcsolattartás mellett kéthetente legalább egyszer személyesen találkoznak, továbbá mindketten részt vesznek a május 19-én megrendezésre kerülő projektindító workshopon.
A program során elkészülő három tényfeltáró cikket a mentorok és a mentoráltak együtt jegyzik. A legjobb pályamű külön pénzjutalomban részesül.
A program a mentoráltak számára ingyenes.
A programra olyan minimum harmadéves, maximum 30 esztendős jelentkezőket várunk, akik
- elkötelezettek az újságírás iránt;
- határozott és konkrét céljaik vannak e pályán;
- elfogadják az etikus és minőségi újságírás normáit;
- igénylik a segítséget és vállalják az együttműködést a mentori program során
A programra kizárólag a diana.sebestyen@transparency.hu email címre küldött pályázattal lehet jelentkezni. A pályázat az alábbi részekből áll:
- rövid önéletrajz és a mentori programban való részvétel motivációjának leírása (maximum 1500-1500 karakter)
- saját írás bármilyen műfajban (publikált, vagy még meg nem jelent írás) – link vagy szkennelt változat elegendő
- témajavaslat maximum 1000 karakter terjedelemben – a közös témát a mentor és a mentorált a későbbiekben együtt dönti majd el
Beküldési határidő: 2015. április 27. (hétfő). A pályázatok eredményéről legkésőbb 2015. május 12-ig írásban értesítjük a jelentkezőket.
További információért hívja Sebestyén Diánát a 36-70-409-7277-es telefonszámon vagy írjon levelet az diana.sebestyen@transparency.hu címre.
*************
A mentori program része a „Lifting the Lid on Lobbying” c. projektnek, amelyben a Transparency International Magyarország Alapítvány 17 külföldi TI tagozattal együtt partnereként vesz részt. A projekthez az Európai Bizottság nyújt támogatást. A programot a Norvég Civil Támogatási Alap is támogatja.
]]>
Férfias játékok – a törődés ereje az üzleti életben | 2. előadás – dr. Cseh Gabriella
Előadás-sorozat az ELTE Média és Kommunikáció Szakon a Google Magyarországgal együttműködésben
Az előadáson való részvétel regisztrációhoz kötött. Kérünk minden érdeklődőt, hogy az űrlap kitöltésével (is) jelezze részvételét!
https://docs.google.com/forms/d/1sx9lZ346gPeLUySOX4DwGR8xS8Ume5ABw3-ZvorCqtI/viewform?c=0&w=1
A Google Magyarország által egy évvel ezelőtt elindított kezdeményezés keretében a hallgatók megismerkedhetnek az üzleti élet különböző területein dolgozó, izgalmas pozíciókat betöltő női vezetőkkel, akik saját életútjuk bemutatásával, illetve olyan történetekkel ismertetnek meg minket, amelyek a nemek kiegyenlítődését segíthetik elő. Ebben a szemeszterben dr. Zolnay Judit, a MetLife vezérigazgató-helyettese fog beszélni a munka és magánélet egyensúlyának sikeres megteremtéséről saját példáján keresztül; Heal Edina, a Google Magyarország vezetőjeként a nők szükségességéről a technológiai szakmákban; dr. Cseh Gabriella pedig – a Facebook regionális közpolitikai vezetőjeként – arról, hogyan használ(hat)ják a nők a közösségi média kínálta személyes márkázás lehetőségeit akár celeb, politikai vagy business célokra.
1. ELŐADÁS – 2015. április 15. 16 óra
Heal Edina
vezérigazgató, Google Magyarország
2. ELŐADÁS – 2015. április 29. 16 óra
Dr. Cseh Gabriella
Facebook, Head of Public Policy for Central and Eastern Europe
3.ELŐADÁS – 2015. május 6. 16 óra
Dr Zolnay Judit
Vezérigazgató-helyettes, MetLife Biztosító Zrt.