Tipográfia (írás számítógéppel)
Hamis és valódi betűk
HAMIS ÉS VALÓDI BETŰK
(true-drawn and computer-generated [faux] italics and bolds)
A dőlt, félkövér (kövér) és kiskapitális betűknek a valódi verziója külön betűtípus, melyet külön rajzoltak a betűtervezők. Ezeknek külön karakterként vagy külön betűtípusként kell megjelenniük a számítógépes fájlokban is. Ha a gép nem talál ilyen fájlt, ő maga készít „hamis” karaktereket egy algoritmus segítségével. Ezek a hamis betűk. Ilyeneket semmiképp se használjunk.
A dőlt betűknél jól látható különbség van, néhol a dőlt betűtípus többféle normál betűtípushoz (antikvához) is felhasználható.
A hamis dőlt betűsben a gép csak megdönti a karaktereket. Ez különösen az f vagy a betűknél feltűnő.
A vastag betű viszonylag új keletű találmány, a nyomtatás kezdetén vastag betűs kiemelést nem alkalmaztak, vagy ha igen, azt a részt gót betűkkel szedték.
A hamis félkövér vagy kövér betűben a szárak és talpak vonalvastagság-arányai felborulnak, minden egységesen vastagabb lesz, míg az igazi kövér betűben a talpak és vékony vonalak finomak maradnak.
A kiskapitális betűknél az automatikusan létrehozott kis-nagybetűk vékonyabbak, mint a megfelelő betűméretű kisbetűk, számítógépen valódi kiskapitálist csak expert fontok tartalmaznak.
<< A kiemelés eszközei - betűváltozatok | Ékezetek >> |